For å få tilkome til den nye dammen, skal ein lang tunnel drivast. Her, i Hellersdalen, skal det fyllast opp med massar frå tunneldrivinga.

– Lite potensial for funn

Dialog med og omsyn til friluftsinteresser i anleggsperioden, og god skilting av nye stiar, er viktig.

Publisert Sist oppdatert

Det skriv Vestland fylkeskommune i ein høyringsuttale om detaljplanen for ny dam ved Bjølsegrøvatnet. Statkraft Energi AS planlegg å erstatta den eksisterande dammen. Arbeidet omfattar bygging av ny dam i betong, og naudsynte vegar og tunnelar for tilkome til dammen.

Tiltaket ligg i det fylkeskommunen omtalar som eit mykje nytta utfartsområde. I fråsegna peikar fylkeskommunen på at det ikkje er kjende automatisk freda kulturminne i området, og at det er lite potensial for funn i område med inngrep.

Det er elles avgjerande å sikra at det ikkje vert avrenning frå byggjeområda til vassdrag i området, står det i fråsegna.

Kvam herad drøfta eit høyringsinnspel om utbygginga tidlegare i juni. Dei folkevalde meiner at ålmenta må få tilgang til vegen opp etter at prosjektet er ferdig.

HF gjer merksam på at redaktør Sigbjørn Linga eig ein fritidsbustad ved Bjølsegrøvatnet. Red.

Laga med Labrador CMS