Fleirkulturell møtestad med pinnekjøt og politisk nisse
Innvandrarar i Kvam fekk bokstavleg tala smaka norske tradisjonar i kyrkja torsdag.
Peparkakehus. Pinnekjøt. Kålrabistappe. Riskrem. Sju sortar. Og til sist prikken over i-en for dei minste: julenissen, med eit gongelag mistenkjeleg likt ordføraren som brått forsvann frå stolen midt i matøkta i kyrkjelydssalen i Norheimsund.
Julefesten som KIA Vest og Vikøy sokneråd skipa til, gav altså gjestene eit breispektra utval av norske juletradisjonar. Festen var ei oppfylging av den ukrainske middagen i det same lokalet i september. Målet til KIA Norge er å hjelpa innvandrarar til å verta integrerte i lokalsamfunnet.
Snudde om på det
Den gongen inviterte ukrainske flyktningar nordmenn. Torsdag var det nordmenn som bad inn og hadde både ukrainarar og menneske med ei rekkje andre nasjonalitetar på gjestelista. Dei som var tilknytte KIA Vest og Grannehjelpa, var spesielt velkomne.
Kring hundre personar – mellom dei mange som aldri har feira jul og i alle fall aldri har smaka pinnekjøt – benkja seg ved borda. Særleg ukrainarane var framande for å eta lam, fortel regionleiar og kvemming Hallgeir Berge i KIA Vest.
– Veldig kjekt. Eg håpar dette kan verta ein årleg tradisjon. Me har fått mange gode tilbakemeldingar. Kvam er eit satsingsområde for tida, og har teke imot mange flyktningar i år, så det er spanande tider, seier han.
Ukrainarane i Kvam bidrog også denne gongen. Under leiing av Eli S. Tveitane baka dei nemleg julekaker i fleng til samkoma. Tveitane er pådrivar i eit av fleire faste møtepunkt for innvandrarar i Kvam.
Sjå bilete frå arrangementet her:
Rikeleg med mat
Nær femti kilo pinnekjøt og to hundre porsjonar var førebudde. Kring hundre deltok, så det var rikeleg med mat, sjølv om også mange nordmenn deltok og forsynte seg. Heims Musikklag og mannskoret Laudamus spela og song fleire nummer for gjestene før dei trekte inn i matsalen. Ein del av musikarane og songarane nytta middagshøvet.
Berge synest det var nett passe med kring hundre frammøtte. På ukrainamiddagen var arrangementet så godt marknadsført at det kanskje vart vel mange til bords, seier han.
Regionleiaren, i lag med bror og prosjektmedarbeidar Tor Håkon Berge i KIA Vest, var innom Vaksenopplæringa for å reklamera for arrangementet tidlegare på dagen. Med seg frå Bergen hadde dei ei svær marsipankake som ein etiopisk flyktning og konditor hadde laga.
– Nokon må gjera det
– Det er fantastisk og imponerande at nokon lagar til slike møteplassar. Det er ikkje for mange av dei. Alle snakkar om at me må verta flinkare til å treffast, men nokon må gjera jobben. Å kopla det til norske juletradisjonar har eg veldig sansen for, seier ordførar og nisse Torgeir Næss.
– Korleis var det å vera nisse?
– Varmt! Eg vart overfallen då eg kom inn. Eg har alltid syntest at det er kjekt å vera nisse, seier Næss-nissen.
Les også: