For Thor Jansen er tauarbeid meir enn berre ein hobby.

Festival opna med regn: – Kom nett då det skulle koma

Dess fleire knutar på tråden, eller nærare bestemt tauet, dess betre er det for tauarbeidar Thor Jansen.

Publisert Sist oppdatert

Jansen frå Fogn i Stavanger var ein av fleire utstillarar som var til stades i festivalteltet i Norheimsund i samband med Hardanger Trebåt- og Handverksfestival. Han var ikkje vond å be då han fekk telefon om å stilla opp.

Vil vidareføra yrket

– Då eg såg at Geir Madsen ringde, var eg klar med ein gong. «Eg stiller!» sa eg, fortel han.

I minst 12 år har tauarbeidaren delteke på trebåtfestivalen. Han er glad i å reisa, og er oppteken av å få synt fram arbeidet sitt.

– For meg er det viktig å gjera det eg kan for å vidareføra eit yrke som står i fare for å døy ut, seier taumakaren.

Mykje av det Thor Jansen lagar, er laga av Manila-tau. Det skal ifylgje Jansen tola det meste.

Ifylgje Jansen sjølv er han truleg den einaste mellom Kristiansand og Kvam som er autorisert i faget. Han vonar å bidra til at fleire vil verta interesserte i tauproduksjon.

Bruksprodukt til båtar

For Jansen vart interessa for tauarbeid meir enn ein hobby etter at han pådrog seg ein ryggskade. No sel han bruksprodukt, i hovudsak til båtar, laga av ulike sortar tau.

Tauet fortel han at skal tola ein støyt. Fleire av produkta er laga av Manila-tau. Desse skal vera brannsikre, og vert mellom anna nytta til produksjon av redningstau og leiderar til båtar, ifylgje Jansen.

For tauarbeidaren har det i tida med pandemi mellom anna vore vanskeleg å få tak i naudsynte materialar til arbeidet. Han er glad for at mykje er på veg attende til normalen, og tykkjer det er moro å vera tilbake i Norheimsund.

Sjå bileta frå festivalområdet:

Motorskøyta MK «Sjøleik» var på plass.
Plastbåten Elias putra og gjekk i nærleiken av trebåtane.
Olai Thunes Jensen (fremst) tok seg ein tur på sjøen i Elias-båten saman med Konrad Elias Black.
Jakob Mathias Ones Rosales (t.v.) og Håkon Emilien Hjelmevoll Tveiten tok imot borna som ville ha seg ein tur i plastbåten Elias.
Fleire hadde teke turen med båt til Hardanger Trebåt- og Handverksfestival.
Veteranbilane stod på rekkje og rad på kaien i Norheimsund.
Bård Kolltveit fekk t-skjorte og kopp av konferansier Lars Ragnvald Djupevåg.
Rutinerte festivaldeltakarar var godt førebudde då dei kraftige regnbyene kom med jamne mellomrom.
Vêrgudane spela ikkje heilt på lag med arrangørane. Fleire av dei frammøtte hadde paraplyen lett tilgjengeleg.
Treåtar i hamna. «Plastbåtane» måtte finna seg i å liggja ved haldeplassen.
Lady Bowmore er kalla opp etter den skotske whiskyen.
M/Y «Faun» på plass ved kaien.
Spjærøykryssaren «Frida» hadde teke turen frå Halden.
S/Y «Skjælø», ei gaffelrigga seglskøyte.
Båtar i gjestehamna.
Nokre kosa seg med båtar, andre kosa seg med glaserte eple. Frå venstre: Jon Tinsae, Kisanet Tinsae og Britania Estifanos.
Båtar i gjestehamna.
Ikkje alle trebåtane var sjøsette.
Desse trebåtane var populære blant dei yngre, fortel Erik Marshall Tombre.
Bjørg Espeskog selde diverse strikkeklede. – Det er hyggjeleg å koma seg ut, sa ho.
Fleire utstillarar synte fram det dei hadde å by på, mellom anna eit rikt utval steinar og smykke.
Fleire nytta laurdagen til å ta ein tur innom festivalteltet.
Claudia Scott, med anar i Hardanger og ei fortid i Ålvik, underheldt frå festivalscena laurdag ettermiddag.
Det kom ei heftig regnbye under konserten med Claudia Scott.
33 står på lista over utstilte båtar i år.

– Typisk festivalvêr

Medan utstillarane heldt seg tørre inne i festivalteltet, var det tidvis hakket våtare for dei frammøtte som stod utanfor. Då Bård Kolltveit, direktør ved Norsk Sjøfartsmuseum, heldt opningstale, var det ikkje berre festivalen som opna seg. Det gjorde himmelslusene òg. Vekslande vêr prega laurdagen – inntil det gjekk over til stabilt regn i kveldinga.

– Me startar med typisk festivalvêr. Regnet kom nett då det skulle koma – det høyrer liksom med. Men regn i håret, det tyder lukke, sa Kolltveit.

Bård Kolltveit, direktør ved Norsk Sjøfartsmuseum, stod for opningstalen. – Må hell og lukke fylgja dykk på alle hav, og må det vera alltid éi handbreidd av vatn mellom kjølen og botnen, avslutta han.

Han takka mellom anna Hardanger fartøyvernsenter for å halda liv i gamal båtbyggjarkunst.

– Me kan snakka om mange former for brukskunst. For meg er kanskje den flottaste, ubrotne brukskunsttradisjonen me har, båtbyggjarkunsten. Mellom anna takk vere stader som Hardanger fartøyvernsenter, sa Kolltveit.

– Ingen rekord

Om lag 2.500 personar innom festivalen som var den 22. i rekkja, skriv festivalsjef Geir Madsen til HF. Medan det vart seld kring 1.400 billettar laurdag, var det gratis inngang sundag.

Sjølv om vêret var av det våte slaget heile helga, påverka det ikkje humøret til gjestene og utstillarane, skriv festivalsjefen.

Ifylgje Madsen stilte 35 trebåtar opp på arrangementet, noko som var langt frå rekorden. Av desse var 13 av dei nye deltakarar.

Laga med Labrador CMS